Dark Desert Rose

Light Desert Rose

Gümüş Oniks

Salmon Oniks

Beyaz Oniks

Satin Oniks

Oniks

Şans taşı olarak bilinen ve İngilizce Onix şeklinde yazılan oniks taşı yarı değerli doğal taş türüdür. Asurdilinde yüzük halka, Yunanca’da ise tırnak anlamına gelir ve evlerde tergahlarda kullanıldığında hoş durması, dayanıklılık sunması, uzun ömürlü olması dışında negatif enerjileri de pozitife çevirir.

Oniks Taşı Nedir? 

Fosil kalıntılarının yüzyıllar boyu yer altında ısı ve basınç ile zamanla taşlaşması sonucu meydana gelen siyah ya da gri renklerdeki yarı değerli taş olan oniks, silisyum minerallerinden oluşan bir tür akik taşıdır.  Çin, İtalya, Madagaskar, Mısır, Almanya, Meksika ve Hindistan’da çıkarılır. 

Oniks Taşı Özellikleri

Kuvars grubunda olan oniks nedir diyenler için genel olarak bilinmesi gereken yüzyıllardır faydası ve özelliği nedeni ile gerek süs eşyası gerekse takı olarak kullanılan değerli bir taş olarak tanıtılabilir. Sertliği 6,5 ila 7 derece olan taş camsı parlaklığa sahip opaktır ve kimyasal formülü SİO2’dir. 

Oniks Taşı Faydaları

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak insan bedenine birçok faydası olan oniks taşı faydaları nedeni ile yüzyıllardır kullanılan ve bilinen bir taştır. Evlerde ve yaşam alanlarında yapı malzemesi olarak kullanılan oniks mermeri soğuk su kaynaklarında bulunan kalsiyum karbonatın çökmesin ile oluşan bir kayaç türüdür. Yaşam alanlarında mermer döşeme tarz ve modelleri oluşturmak için önemli bir taş olan oniks mermeri mahir bir taş özelliğine sahip. Gold sarı, alabastır, blue mavi, white beyaz, honey bal, green yeşil, muticolor, coffee, tiger ve wein cut gibi adlardan oluşan birçok ocağı bulunan oniks mermer ülkemizde bulunan çok sayıda ocakta çıkarılır ve tesislerde işlenerek her biri bir sanat eserine dönüşerek yaşam alanlarımızı güzelleştirir. 

Oniks Mermer

Diğer mermerlere göre oniks mermer soğuk kaynak sularında bulunan kalsiyum karbonatın çökelmesi sonucunda oluşan kayaçlardır. Oniks mermerini oluşturan sular daha fazla madeni tuz içerir, saydam yapısı ile ışığı geçirme özelliğine sahiptir bu özelliğinden dolayı dekorasyon ve mimaride kullanılır. Oniks özellikleri itibari ile yeşil, kırmızı, beyaz ve sarı renktedir. Yapısı ve özelliklerinden dolayı daha sık olarak iç mekan tasarımlarında kullanılan oniks taşını daha çok küçük el işi objeler, tabak, masa ve sehpa ürünleri, çanak, küçük heykeller ile takılarda görmek söz konusu.  Ülkemizde sıklıkla vazo, biblo, satranç takımı, satranç masası, takı kutuları, isimlik, nazarlık, mumluklara insan ve hayvan figürü verilerek kullanılan oniks doğal taş bloklar halinde olduğundan dolayı lavabo üretimi içinde kullanılır. 

Oniks Taşı Mermer Fiyatları

Birçok farklı isim ile adlandırılan ocağı bulunan oniks özellikleri göre adlandırılan ocaklarda üretilir. Doğada nadir bulunan oniks taşı fiyatı açısından biraz pahalı olan bir taş türü. Oniks taşı mermeri dolar üzerinden fiyatı belirlene bir doğal taştır dolayısı ile fiyatı ülkemizde doların artması ya da düşmesi ile alakalı değişir ancak ortalama olarak 80 dolar ile 350 dolar gibi rakamlarda satışı yapılmaktadır. Ülke ekonomimiz için son derece önemli bir maden olan oniks taşına en fazla Adıyaman bölgesinde rastlanır.

Uzun yıllara dayanan rezervlere sahip olan oniks taşı mermer fiyatları özelliklerine göre değişir. Oniks mermeri kesme, şekillendirme, parlatma ve cilalama olmak üzere 4 aşama ile şekillenir, bloklar halinde atölyeye giren oniks mermeri elmas uçlu testereler ile istenen büyüklüklerde kesilir. Dönen tornada şekillendirilen oniks taşı tezgahta şekillendirilmeye başlanır ve parlatma işlemi için başka bir tornaya alınır. Ortaya çıkarılan ürünün parlaması için son aşama cilalama aşamasıdır, yaşam alanlarında mermer döşeme stilleri yaratmak için kullanılan ideal bir taş olan oniks taşı mahir ve değerli bir taştır.