Silvia

Milly Gray

Ancient Cream

Sunny

Sunny Light

Bianco Crema

Galala

Coquillage

Golden Crema

Kireç Taşı (Limestone)


Betonun temel bileşeni olarak yolların yapımında katkı maddesi, boyalar ve diş macunlarında beyaz pigment ya da dolgu maddesi, kireç üretimi için kimyasal ham madde, toprak düzenleyici ve evlerde ya da bahçelerde dekoratif amaçlı kullanılan kireç taşı bir kayaçtır. Kireç taşı yine sektörde limestone olarak da bilinmekte.


Kireç Taşı Nedir?


Yumuşakçalar, mercan ve foraminifera gibi deniz canlılarının iskeletlerinden oluşan karbonat tortul kayaçlar kireç taşlarıdır. Kireç taşı nedir, sorusunun cevabı en sade şekilde anlatımı bu olan taşın başlıca maddeleri kalsit ile aragonit minerallerdir. Oluşum yöntemine bağlı olarak kireç taşı kırıntılı, taneli, kristalli ya da masif olur. Kireç taşı dağ oluşumu sırasında meydana gelen metamorfizminin etkisiyle mermere dönüşür, kireç taşı aynı zamanda mollisol toprak grubunun temel malzemesidir. Folk ve dunham olmak üzere 2 ayrı şekilde sınıflandırılır.


Kireç Taşının Özellikleri


Sağlam ve aşınmaya dayanıklı olan kireç taşı yüksek yayılma oranına da sahiptir ve bu nedenle daha yüksek verim elde etmeyi sağlar. Granit ya da çakıl taşına oranla yüzde 6 daha hafiftir, doğal su akışı ve drenajı sağlayan geçirgenliğe sahiptir dolayısı ile kirlilik kontrolü ve ormancılığın devamında yasal gereksinimleri de karşılayan ideal ürünlerden biridir. Çeşitli ve farklı tane boyları sayesinde temel tabaka, dolgu, peyzaj, tarım gibi birden fazla sektörde ve alanda kullanılmaya uygundur. Yüksek bir değere sahip olasına rağmen oldukça düşük maliyetlidir ve ülkemizde bulunması kolaydır.
Kireç Taşı Ürünleri (Dekorasyon, Mutfak ve Banyoda kullanımı)

Son yıllarda kireç taşı kullanım alanları evlerimizde ve yaşam alanlarımızda çok sık kullanılmaya başladı özellikle mutfak ve banyolarda tezgah ya da lavabo olarak kullanılan kireç taşı ürünler dekorasyon olarak ta tercih edilmekte. Granite göre daha yumuşak olan kireç taşı özellikle mutfaklarda tezgah olarak daha yaygın şekilde kullanılır ancak granite göre temizliği biraz daha kolaydır, renk seçenekleri fazladır ve daha dayanıklıdır, sık bakım gerektirmeyen bir malzemedir. Oyarak işlemesi kolay olmasından dolayı heykeltıraşlarında kullandığı kireç taşı uzun ömürlü, dış etkenlere dayanıklı ve ağırdır.


Ticari Değeri Yüksek Bir Madendir

Mermere benzeyen görünümü nedeni ile popüler olan kireç taşı daha sıklıkla beyaz ya da kirli beyaz renklerindedir, ama sızdırmaz özelliği, mermere göre daha düşük maliyetli olması ve bakımı ile temizlemesinin kolay olmasından dolayı halen mutfak tezgahlarında en sık kullanılan ürün olma özelliğini korur. Doğada oldukça fazla bulunan kireç taşı birden fazla özelliği ile ticari değeri yüksek bir madendir. Leke tutmayan özelliği tercih edilmesindeki önemli nedenler arasında, uğraştırmayacak, kolay temizlenecek bir banyo ya da mutfak isteyenlerin tercih etmesi gereken en doğru maden kireç taşıdır. Dekorasyon içinde birçok şekilde karşımıza çıkan özellikle heykel olarak kullanılan kireç taşı çok uzun yıllardır hatta yüzyıllardır popülerliğini yitirmeyen ender madenlerden biridir.

Kireçtaşının Özellikleri:


Leke tutmayan bir yapıya sahiptir.
Mutfak tezgahlarında ve banyoda kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir.
Bakımı ve temizlenmesi mermere göre daha kolay diyebiliriz.

Kireç Taşı Fiyatları


Ülkemizde çok fazla bulunan ve temini noktasında sıkıntı yaşanmayan kireç taşı mutfakta, banyolara, dekoratif eşyalardan dolgu malzemesine kadar birçok alanda ya da sektörde kullanılır. Kullanım alanları oldukça fazla olan kireç taşı ton fiyatı ebadına ve çeşitli özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Ama birçok maden ile kıyaslandığında en düşük maliyete sahiptir ve bu nedenle kullanım alanları fazladır. Öğütülmüş olarak da satılan kireç taşı ton ya da kilo fiyatı ile satılır genellikle torbalar halinde bulması kolay olan maden